Titulní strana · O plemeni Italský chrtík · Doporučené prostředky pro péči · Doporučené prostředky při péči a léčbě - aneb, co se do knihy nevešlo

Kniha Italský chrtík - aristokrat s duší klauna

Autorka: Helena Podaná
První knížka na českém trhu mapující historii i současnost plemene, péči i zdravotní stav, nabízí podrobné rady k chovu a mnoho dalších informací!

Více...

Doporučené prostředky při péči a léčbě - aneb, co se do knihy nevešlo

Protože jsem ve své knize samozřejmě nemohla vyjmenovávat prostředky, které mohu doporučit, využívám aspoň toto místo, abych se podělila o své dobré zkušenosti s některými prostředky. Připomínám jen, že každý pejsek je individualita a nedá se zevšeobecnit, že každý prostředek pomůže každému. Nicméně píšu o prostředcích, které mnohdy doporučují i veterinární lékaři. Budu ráda, když vám pomohou a když mi dáte vědět své názory! Některé z nich jsou výborné i pro lidi a mohou i vám pomoci při zánětech, popáleninách, jizvách atd.

Biopolym – výborný prostředek pro mnoho případů. Jde o výtažek z mořských řas.
- pro rekonvalescenci po nemocech, operacích, po nadměrné fyzické zátěži
- pomáhá při zabřezání fen, podporuje plodnost a podpůrný prostředek při březosti. Podávejte zhruba měsíc až tři týdny před očekávaným háráním a klidně pokračujte až do prvního měsíce březosti.
- dobře působí na kvalitu kůže a srsti pomáhá při nechutenství a trávicích problémech Doporučuju podávat v zimě, má-li pes tendenci ztrácet srst a celkově má srst prořídlou, i preventivně pro celkovou lepší kondici.

Tea tree oil – úžasné antiseptikum, které by nemělo chybět v žádné lékárničce. Výborná dezinfekce při různých kožních poraněních a kožních problémech (třeba i při demodikóze drobného rozsahu). Mám dobré zkušenosti při napadení sviluškami (po potření svilušky odpadnou a místo nezahnisá). Používám i při různých pupíncích dospívajících a mladých psů. Při poštípání komáry nebo i po vosím (včelím) štípnutí zklidňuje místo vpichu. Pomáhá i při plísních. Někde na FB jsem zaslechla, že je to prý agresivní prostředek – sama jsem nikdy neměla s tea tree olejem nějaký problém. Vím ale, že při použití na větší plochy se doporučuje ředit. Samozřejmě skvělý i pro lidi (opary, kožní problémy, záněty dásní, oděrky, poštípání).

Alaptid – kožní mast/gel, který napomáhá hojení a urychluje zatažení ran. Vyzkoušela jsem i sama na sobě, neuvěřitelně pomohl při hluboké řezné ráně, která by asi zasloužila šití…

Dermilen – hypoalergenní šampon, který zvlhčuje kůži. Pomáhá při kožních alergiích, po léčení jiných problémů s kůží a srstí. Při podráždění kůže kvůli CDA (vřídky, příliš suchá kůže s lupy) zlepšuje kvalitu a pružnost kůže (ale nemoc samozřejmě nemůže vyléčit). Doporučuju používat při problémech s kůží a srstí (jako doplněk veterinární léčby), jinak nedoporučuju chrtíka koupat, je to zbytečné. Jen při silném zašpinění (když se pes vyválí v něčem odporném), psa vykoupejte a použijte citlivý šampon.

Ungiotin Mitte – výborný prostředek zlepšující kvalitu srsti a kůže. Jde o čistý biotin, bohužel je dlouhodobě nedostupný. Nahradila jsem ho běžným biotinem, dostupným v lékárně. Biotin je třeba přidávat dlouhodobě – jeden až dva měsíce, aby byl výsledek viditelný. Je dobře kůru po cca 2 - 3 měsících zopakovat.

Biorion – podobný přípravek jako Ungiotin Mitte, doplněk stravy na podporu správného růstu srsti, na kvalitu kůže a drápů. Obsahuje kromě biotinu další vitamíny a minerály.

Dermanorm – kapsle – další z prostředků pomáhajících zlepšit kvalitu srsti. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které podporují zdravý stav kůže a růst chlupů a pomáhají proti vřídkům v kůži.

Enterozoo - výborný detoxikační gel, pomáhá při průjmových onemocněních, při otravách, neboť na sebe váže toxiny a škodlivé bakterie a odvádí je z organismu. Vhodný i pro malá štěňata, dostanou-li infekční onemocnění a zvrací či mají průjem a předávají si ho mezi sebou. Zabírá rychle při začínajících průjmech. Měl by ho mít chovatel vždycky k dispozici.

Renavast – zlepšuje stav psa při selhávání ledvin. Podle klinických studií dokáže zastavit proces chronického selhávání ledvin! Je nutné dlouhodobé užívání – prakticky po celý život poté, co zjistíte problémy s ledvinami. Mám zkušenosti, že pejsek, který měl velké problémy s ledvinami a byl na opakovaných kapačkách se po užívání Renavastu neuvěřitelně zotavil a i přes původně špatnou prognózu dále v pořádku žije. Pozor ale, každý případ je individuální. Nemůžete vždy čekat zázraky.

Liver – podporuje funkci jater, je to směs extraktů z bylin, tedy bez vedlejších účinků, pomáhá i při trávicích problémech, při nechutenství. Pomáhá při regeneraci zesláblého starého organismu. Doporučuji delší použití – kůra dva – tři měsíce, pak podle stavu kolem měsíce dvou pauza a zopakovat měsíční kůru.

Audiron – kapky – směs sedmi bylin, má protizánětlivé a hojivé účinky. Vhodný při zánětech zvukovodu (doporučuje se i pro malé děti). Úspěšně jsem vyléčila vytržený dráp, jehož lůžko hnisalo – během tří dnů bez otoku, hnisu, nebolestivé. Funguje i při zánětů dásní. Pro lidi i při zánětech zubů, váčku! Výborný přírodní produkt!

Panthenol v pěně (spray) – ideální při poraněních kůže, urychluje hojení. Používám při povrchových škrábancích např. po trnech růží, když se pes poraní o drát atp., aby se rána rychleji zahojila a ryhleji zarostla. Může pomoci při chybění srsti na krku (pěnu aplikujte na krk, lehce vmasírujte a nechte zbytek pěny vstřebat – je potřeba psa ddržet, aby si pěnu neotřel. Podávejte alespoň 14 dní). Při CDA zvlhčuje kůži a zlepšuje její kvalitu (ale samozřejmě nevyřeší problém lysosti, srst nenaroste). U lidí pomáhá při spálení kůže sluncem.

Hypermangan – slabý roztok hypermanganu (jako světlejší červené víno) pomáhá při dezinfekci předkožkového vaku. Silnější roztok (barvy tmavě červené až nafialovělé) pomáhá při hojení komplikovaných ran – např. když se rozjedou stehy po operaci a rána se tzv. rozšklebí. Je třeba aplikovat na ránu opakovaně – cca 4 x denně. Velice pomáhá při hojení těžkých ran např. po amputaci (ocasu, končetiny). Také je třeba podávat opakovaně, rána se lépe zatahuje (granuluje).

YBE – olej – prostředek čínské medicíny. Pomáhá zklidnit a hojit kůži zejména po popáleninách, pomáhá proti tvorbě jizev, pomáhá vyhojení jizev a zmenšení jizev – např. po odebrání mléčné žlázy. Nesmí se dávat na čerstvé krvavé rány. Pomůže vyhojit i starší jizvy. Prostředek pro lidi, takže ho můžete beze strachu vyzkoušet, je fakt dobrý!

Chovatelům doporučuji skvělou instatní kaši pro štěňata - Petvet - instatní kozí kaše - rýžová kaše s kozím mlékem a probiotiky, snadno se připravuje, štěňatům velmi chutná!

24.02.2018. 15:22